PAULOWNİA (Çin Kavağı)

 

 

 GENEL BİLGİLER :

                         Bu ağaç gerek kerestesi, gerek yaprağı gerekse arılar için oluşturduğu besin değeri bakımından çok büyük ekonomik değere sahip olmakla beraber, ülkemizde sahil kesimlerinde özellikte akdeniz iklimine sahip topraklarda %100 verimle yetiştiriciliği yapılabilir.Türüne boyları 20 ila 30 metre arasında değişiklik gösterir. Kaliteli kerestesi çam ağ acından alınan verim kadar verim sağlar. Yağışlı bölgeleri çok sever ve soğuğa dayanıklıdır. 7 Kez kesimi yapılabilmesi bakımından maliyet açısından çok uygundur. İlk yıl hariç fazla bakım gerektirmez bu açıdan da maliyetsizdir. 7 yılda Kesim yaşına ulaşmış olur. İlk yıl 5 metre yüksekliğe erişebilir.
 
EKOLOJİK İSTEKLERİ:
 
 Paulownia anavatanı Çin’de yıllık 500-900 mm yağış alan bölgelerde yayılış göstermekte, fakat bu yağışın % 80’i vejetasyon döneminde gerçekleşmektedir. Killi - kumlu, derin, direnajı iyi ve alüviyal toprakları tercih eden Paulownia toprak reaksiyonunun (pH) 5-8,5 olduğu topraklarda yetişebilmektedir.

 
 
 
NASIL DİKİLİR
 
-  Büyük boy bir leğene yarıya kadar torf toprağı doldurun.
- Tercihen 24 saat suda beklemiş tohumlarınızı yarı yarıya doldurulmuş leğeninize ortalama olarak 2 gram tohumu düzenli aralıklarla serpiştirin.
- Üzerine yarım santimetre torf toprağı atın.
- Sabit sıcaklıta (ortalama 22 derece) muhafaza edin.
- Cam sil fısfısı ile toprak nemli kalacak şekilde sulayın. (toprağın kurumasına izin vermeyin fakat normal sulama asla yapmayın.)
- Fideleriniz ortalama 1 hafta içerisinde çıkmaya başlayacaktır.
-3 yaprak olduklarında leğeni fısfıs ile suladıktan sonra çok dikkatli ve köklere zarar vermeden yerinden çıkartıp plastik su bardaklarına 1'er adet yerleştirin.
-7-8 yaprakta doğaya dikimini gerçekleştire bilir yada daha büyük saksılarda muhafaza edebilirsiniz. 
 
Not: 2 gram tohumdan bu yöntemle yaklaşık 60 fide elde edebilirsiniz.
 
 
ş 

İlkbahar Dikimi :


İlkbaharda dikilen ağaçlar, dikimden sonraki altı ay içinde 4 ile 7 m yüksekliğe ulaşabilmektedirler. İlkbaharda da dikim için doğru zamanlama çok önemlidir çünkü çok erken olursa ağaçlar hasar görür veya ölür; çok geç olursa genel anlamda büyüme azalır. Dikim için doğru zaman SON DONDAN SONRADIR, yani toprağın sıcaklığı 18oC olduğundadır. Kabaca bir tarih de mahalli çiftçilerin kış kabağı ve kavun ektikleri zamandır çünkü bunlar da büyüme/gelişme için Paulownia’ya benzer şartlar isterler.

 

Yaz Dikimi :


"Yerinde" dikim metodunu kullanan üreticiler için en uygun dikim zamanıdır. Yazın dikilen ağaçlar çok muazzam kök büyümesine kış gelmeden önce ulaşırlar. Kışın ağaçlar toprak seviyesinden kesilerek üzerleri 1 cm kadar toprakla örtülmesi ile, ilkbaharın ilk aylarında birkaç metrelik kuvvetli büyüme gösterirler. Yaz dikimi için ana ihtiyaç, dikimden hemen sonra başlayarak, yeterli sudur.

Yaz yağmuru olan yerlerdeki üreticiler yerlerini hazırlayarak, yağışlarla birlikte dikime başlamalıdır. Veya yaz kuraklığı olan bölgelerde, üretici dikimden hemen sonra kullanılmak üzere hazır sulama sistemi bulundurmalıdır. Paulownia sıcak şartları çok sever, onun için sıcak havada dikmeye korkmayın, ancak yeterli nem temin etmeyi de unutmayın.

 

Sonbahar Dikimi :


Sonbahar dikimi de yaz dikimi ile aynı avantajlara sahiptir. Sonbaharın ortaları ile sonu arasında dikim yapmak için kök sistemini daha iyi geliştirmiş bitkiler kullanılmalıdır. Geç dikim için bunlar ilkbahar ve yaz dikimlerinde kullanılan nitkilerden daha gelişkindir. Bu geçlikte dikilen Paulownia kuvvetli ve odun dokusu gelişmiş olmalıdır ki kışın gelişine dayanabilsin. Paulownia’nın kökleri kışın iyi gelişir.

 

Kış ve Erken İlkbahar Dikimi :


Kışın ve erken ilkbaharda havalar hala soğukken dikim yapabilmek için üreticilere iyi yerleşmiş ve odun dokusu gelişmiş dorman fide gerekir.

 

Dikim Aralığı :


Fidelerin dikim aralikları en yakın dikim 4x 4 veya en yakin 3,75 x 3,75 metre olmalidir. Ancak birinci yıldan sonra arazide tarım yapılacak ise (arpa, bugday vs.) zirai araç girebilmesi için 5 x 5 metre veya 4 x 6 metre olmalıdır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !